Kedves Olvasóink!
Mi leszek, ha nagy leszek? Hangzik el gyakran a kérdés. A választás igen nehéz, ám az október 18-án megszervezett pályaorientációs nap közel hozta a gyerekekhez a különböző szakmák rejtelmeit. A lelkes szülőknek és támogató szervezeteknek köszönhetően a 2.c osztály tanulói a felszolgálók bőrébe bújhattak, kipróbálták, hogyan kell haj és körömkölteményeket alkotni, megnézték egy fociedző délelőttjét, s még néhány gólra is jutott idő. Mert bizony a gyakorlati megközelítés volt a legnagyobb élmény. A kezükbe vehettek vadász-szülők által lőtt hatalmas szarvasagancsot, tűzoltóruhába bújhattak, s a rendőrautó berendezéseivel ismerkedtek meg. A nap végére sok kis diák egyértelműen elkötelezett lett egy-egy szakma iránt – számolt be a történtekről Paulin-Kovács Hajnalka tanító néni. Elsőként Verebélyi Gábor látogatott meg minket. Gábor a KTE csapatánál labdarúgóedző, U11-es korosztályban. Izgalmas vetítéssel, életeseményeinek elmesélésével színesítette az előadását. A második rendhagyó órában Dr. Pesir Zoltán állatorvos látogatott meg minket. Sokféle olyan eszközt, tárgyat hozott, amit rendszeresen használ munkája során. Ezeket kipróbálhatták, megnézegethették a gyerekek. Bár nagyon különböző foglalkozásokról hallottunk, abban mégis hasonlók voltak az előadások, hogy a gyerekek mindkettőből megtanulhatták: feladni semmiképp nem szabad a vágyaikat, küzdeni kell a céljaikért.
Diákjaink ezen a napon tűzoltósági és rendőrségi bemutató részesei is voltak. felső tagozatosaink közül az ötödik osztályosok a Hungarikum ligetbe látogattak, ahol a vendéglátás, a kertgondozás, a mosoda dolgozóinak mindennapjaival ismerkedtek. Hatodikosaink az UNIVER lakiteleki üzletében a kereskedők munkájába nyertek betekintést, hetedik és nyolcadik évfolyamos diákjaink pedig a kecskeméti pályaválasztási kiállítás vendégei voltak. Nagyon hálásak vagyunk a hivatásukat, szakmájukat bemutató szülőknek, az UNIVER, a Hungarikum Liget a Tiszakécskei Rendőrőrs, a Lakiteleki Önkéntes Tűzoltó Egyesület munkatársainak, vezetőinek, hogy lehetővé tették a programok megszervezését! A rendezvény folytatásaként Október 21-én, hétfőn pályaválasztási szülői értekezletre hívtuk diákjainkat és szüleiket, amelyen mintegy húsz környékbeli és távolabbi középiskola vezetői, pedagógusai voltak vendégeink.
A Templom tér kopjafájánál idén 35. alkalommal emlékeztünk az 1956-os forradalom hőseire. Nyolcadik osztályosaink, énekkarosaink, honvéd hagyományőrzőink Kozmáné Vincze Éva, Olajosné Kádár Ilona, Szekeres János Zsoltné és Heinrich Gábor irányításával tették emlékezetessé ezt a délutánt. Köszönjük mindannyiuk munkáját!
Október hagyományosan az iskolai könyvtárak hónapja. A mottója, amit az IASL (Iskolai Könyvtárosok Nemzetközi Szervezete)fogalmazott meg, a következő volt:Aziskolaikönyvtár kapcsolatokat épít. Ez a téma kiemeli akönyvtárak szerves szerepét aközösségekenbelüli kapcsolatok, együttműködés és elkötelezettség előmozdításában.Hangsúlyozza, hogy aziskolaikönyvtárak katalizátorként szolgálnak erősebb, összetartóbb közösségek felépítésében,hozzájárulva ezzel a társadalom általános jóllétéhez és sikeréhez. Ennek kapcsán iskolánk könyvtárában is több programot valósítottunk meg – kezdi beszámolóját rendezvényeinkről Dr. Olajos Éva. A népmese napján már hagyomány, hogy az ötödikesek mesét olvasnak az alsós diákoknak. Az idén az 5.a diákjai az 1.a-nak, az 5.b-sek a 2.b-nek, az 5.c-sek pedig a 3.c osztálynak olvastak fel két-két mesét. Nagy élmény volt ez nemcsak a mesét hallgatóknak, hanem a mesélőknekís, akik megjegyezték „Milyen cukik voltak a kicsik, olyan figyelmesen hallgatták a mesét!". Köszönjük az alsós osztályfőnököknek: Echbauer Dórának, Sallainé Győri Csillának és dr. Varga Sándornénak a fogadókészséget, és Olajosné Kádár Ilonának és Sörös Anitának a felkészítést!
A népmese napjához és az állatok napjához kapcsolódóan a 2.c osztály ellátogatott a könyvtárba, ahol Az aranyszőrű bárány c. meséhez kapcsolódó foglalkozást tartottunk. Az osztályfőnök, Paulin-Kovács Hajnalka megszervezte, hogy nagymamák és két nagyobb testvér is csatlakozzon az osztályhoz, ígyKasza Liló (nővér), Kasza Mimi (nővér), Juli mama, Böbe mama, Ildikó mama, Hajni néni és Éva néni olvasta fel a mesét a csoportnak. Hajni néni vezetésével a gyerekek beöltözve szereplőknek (báránynak, juhásznak, királylánynak, táncolóknak), majd a meséhez illusztrációt készítettek.
Bodóné Ripp Zsuzsanna osztálya, a 2. a is vendégünk volt. Nekik Erzsi mama és Kotvits Marika néni (dédmama) olvasta fel A muzsikáló ezüstkecske c. mesét. A gyerekek ezután csoportokban összeállították a mese történetét, képkirakót állítottak össze, és ezüstkecskéket készítettek papírból. A kézműveskedésben a két mama, valamint Katika néni (dédnagynéni) is lelkesen vett részt.
Ebben a hónapban könyvtári délutánokat is tartottunk 3 napközis csoportnak, melyeken szintén A muzsikáló ezüstkecske történetét dolgoztuk fel játékosan: rejtvények, képkirakó és ujjbábok segítségével. Köszönöm Wolf Katalin közreműködését a kézműveskedésben és a feladatok összeállításában!
A hónap mottójához - közösségi kapcsolatok - hozzátartoznak a nemzetközi kapcsolatok is, melyre a Nemzetközi könyvjelzőcsere-program ad lehetőséget. A rendezvényen már évek óta részt veszünk. Idén megújuló kedvvel vetették bele magukat az osztályok a könyvjelzők elkészítésébe. A szervezők az iskolánkból jelentkező 8 osztályt (2.a, 3.a, 3.b, 3.c, 4.c, 5.a, 7.b, 8.a) 3 horvát, 2 litván, egy lengyel, egy portugál és egy ausztrál párral sorsolták össze. Közülük 4 csoporttól már megkaptuk a könyvjelzőt, reméljük, a többiekkel is ugyanilyen sikeresen lebonyolítjuk a cserét.
Októberben jelent meg a Kölyökolvasó verseny kiírása is, melynek során 3 fordulóban kortárs magyar szerzők művei közül kell egy-egy művet elolvasni, és a hozzá kapcsolódó játékos, de igen furfangos és alapos tudást igénylő feladatokra válaszolniuk a versenyzőknek. A nevezés határideje november 15. Reméljük, sokan élnek a lehetőséggel az alsós és felsős gyermekek közül. Az olvasmányok beszerzésében az Arady Aranka Könyvtár is segítségünkre sietett tavaly és az idén is, köszönjük támogatásukat!
A gombák és a talaj kapcsolatára világított rá a múlt heti SzínesKertesnyílt napunk.Meghívott szakértőnk, Lendvai Edit gomba-szakellenőr volt, aki segített a gombák világában eligazodni.Negyven 2-8. osztályos tanulónk, két pedagógus és két helyi lakos kerülhetett közelebb ezekhez az élőlényekhez.Ha gombát gyűjtenek, és szeretnének megbizonyosodni róla, hogy ehető-e, forduljanak bizalommal Lendvai Edit gomba-szakellenőrhöz a +36 70 931 7868 telefonszámon! – írta Szelesné Kása Ilona tanárnő.
Az iskolaudvarána lehullott leveleket idén már a fák alatthagyjuk, hiszen a fáknak szükségük van erre a tápanyagra, így tudjuk megvédeni őket, hogy a forró nyarakat is kibírják. Erre biztatjuk Olvasóinkat is otthoni kertjeikben. A lebomló levelek tápanyagot adnak, a takarás pedig a kiszáradástól védi a növényeket. Szükségünk van fákra, az árnyékukra, a hűsítő hatásukra.
A csillagászati ősz beköszöntével hatodik évfolyamos diákjaink október21-én, hétfőn ellátogattak a Népfőiskola Hungarikum Kiállítóházában találhatóplanetáriumba – számolt be a programról Móczáné Erdei Anna Tanárnő. A napsütéses őszi időt kihasználva kerékpárral tettük meg a néhány kilométeres utat. Biztonságunkról a Lakiteleki Polgárőrség gondoskodott.A planetáriumban négy csodás vetítést nézhettünk meg, melyek többek között bemutatták az téli ésa nyári égbolton látható csillagképeket, megismerhettük a távcső történetét és újabb ismereteketszerezhettünk a fényről.Reméljük, hogy az érdekes és látványos kisfilmek maradandó élményt nyújtottak a diákjainknak és akerékpározás is remek közösségi élményt jelentett számukra.
November 8-án az ősz utolsó kellemes időjárását kihasználva a 2. a osztály kirándulniindult a Tőserdőbe. Vonattal utaztunk a Tőserdő megállóig. Megtekintettük avadászkastélyt, majd végigsétáltunk a Kontyvirág tanösvényen. A túra alatt őszi terméseketgyűjtöttek a gyerekek. Szívet és lelket melengető látványt nyújtott az őszi erdő. Aséta végén pihenésképpen a tanulók birtokba vették a Holt-Tisza partján lévő játszótereket,majd megtekintettük az Ökoturisztikai Központ kiállítását és megoldottuk a gyermekeknekszánt meseismereti rejtvényt. Ezúton is köszönjük a szívélyes fogadtatást.Igazán, izgalmas és élménydús napot tudhatunk magunk mögött. Szerencsésnekérezhetjük magunkat, hogy településünkön ilyen lehetőségek vannak, hogy nemcsak azolvasókönyvből olvasunk az őszi erdő szépségéről, hanem meg is tapasztalhatjuk azokat – számolt be a történtekrőlBodóné Ripp Zsuzsanna, a2.a osztályfőnöke.
November 6-án kutyával asszisztált órán vettünk részt a községi könyvtárban. Erzsi néni, Zete és Keve a szavak világába kalauzolt el minket játékos feladatokon keresztül. Sokat kacagtunk és mókáztunk!
A 3.a osztályosok nagyon jól teljesítették a land art feladatokat, vagyisa természeti környezet formavilágát és kellékeit használták alkotások készítéséhez. Nagyon szép,különleges művek születtek. A gyermekek csoportban dolgoztak. Sajnos, ezek a művek nem hosszú életűek, de szerencsére a fényképek igen – írta Kiss Ilona tanító néni.
Az iskolaudvar szépítéséhez kapcsolódva diákjaink a Tiszakürti Arborétumból hoztak (vásároltak) egy kis ginkgo-biloba fát, amelyet a3.c osztállyal közösen elültettek az udvaron.
A Bolyai matematikai csapatversenyen az alsó tagozatból október 18-án 2 csapat vett részt. A 3. osztályos csapat tagjai a3. b osztályból:Kasza Remény Berfin,László Dávid, a 3.c osztályból:Kutasi Máté, Raffai Panna voltak. Ők az 54 csapatból a 14. helyen végeztek.Felkészítőik: Tóthné Varga Andrea és Varga Sándorné tanító nénik. A 4. osztályos csapat a 4.a osztályból:Almási Lorettaés Harmatos Réka, a 4.b osztályból:Horváth Zsombor István ésKardos Zselyke. Ez a csapat az 55 résztvevő közül a 30. helyezett lett.Felkészítőik: Váradi Erika és Bayerné Lengyel Erika tanító nénik voltak.
Az anyanyelvi hétKazinczy szépolvasó versenyeinek eredményei a következők:
Ménteleki Kolping Katolikus Általános Iskola-„Állatok hónapja rajzpályázat 2024” elnevezésű versenyén remek eredményt értek el művészeti iskolásaink, Tóth-Kiss Györgyi tanítványai: Korb Annamária a 3.a-ból 1. helyezett lett, Dányi Gyöngyvér Abigél a 4.c -ből pedig 3. helyen végzett. Gratulálunk!
A kecskeméti Mercedes gyár a Vöröskereszt Bács-Kiskun Vármegyei Szervezetén keresztül bútorokat ajánlott fel iskolák számára. Intézményünk is kapott a szekrényekből, asztalokból jónéhányat, melyek hazaszállításában Faragó Tamás és felesége, Andrea voltak segítségünkre. Köszönjük szépen!